List of School Staff

Head Teacher - Mrs Naomi Clarke

Deputy Head Teacher - Mr Russ Payne 

________________________________________________________________________________________________________

Senior Leadership Team

Designated Safeguarding Lead:                     Deputy Designated Safeguarding Leads: 

                                             

               Mrs N Clarke                                                    Mr R Payne                                Mrs H Fudge   

                         Head Teacher                                                     Deputy Head Teacher                        Early Years Leader

  

Special Educational Needs                               Well-being &                                      Disadvantaged Learner Lead  
   & Disability Coordinator                                Pastoral Lead                                               & Key Stage 1 Lead 
                                                      

   Mrs L Tew                                                Mrs L Tawn                                                       Miss S Browne
                                      

 

Key Stage 2

Led by Mr R Payne

Class 14

Year 6

Miss D Palmer

English Coordinator

Class 13

Year 6

Miss J Jones

Maths Coordinator

Class 12

Year 5

Mr S Biddle

Teacher

Class 11

Year 5

Mr M Cooper

Geography Coordinator

 

Class 10

 

Year 4

 

Mrs S Morris 

 

 

 

Teacher 

 

Class 9

 

Year 3 and Year 4

 

Mrs A Cuthbert 

 

 

MFL Coordinator
Science Coordinator

 

Class 8

Year 3

Miss N Heal

Teacher

Class 7

Year 3

Mrs D Campbell 

&

 

Mrs B Gault

 

History Coordinator
Able, Interested & Motivated (AIM) Lead

 

Maths Coordinator

Key Stage 1

Led by Miss S Browne

Class 6

Year 2

 Miss S Harries


Mrs K Imeson

RE Coordinator
Forest Schools Coordinator


Maths Coordinator
‘Maths Counts’ Lead


Class 5

Year 2

Miss S Browne

English Coordinator
Disadvantaged Learner Lead

Class 4

Year 1

Miss D Bond

PSHE Coordinator
School Council Lead
Pupil Mentor Lead

Class 3

Year 1

Mrs F Lambe

PE Coordinator

Foundation Stage

Led by Mrs H Fudge

Class 2

Foundation Stage

Mrs J Hill

Art Coordinator
DT Coordinator

Class 1

Foundation Stage

Mrs H Fudge

 

 

English Coordinator
Music Coordinator

 

School Administration

Mrs Liz Stephenson (School Business Manager)

Mrs Shirley Lawrence (Senior Admin Officer)

 Mrs Emma Wheeler (Admin Assistant)

 

Breakfast Club

Mrs C Bounds, Mrs L Howse,

Mrs T Chivers, Mrs C Eastman

 

After School Club

Mrs C Bounds, Mrs D Southern,

Mrs S Broadfoot, Miss C  Vaughan 

 

 

 

Higher Level Teaching Assistants

Mrs J Farr

(ELSADisadvantaged Learner Advocate)

Mrs G Stevens

(RE Coordinator, Worship Coordinator,
Disadvantaged Learner Advocate)

Teaching Assistants

Mrs L Abbott

Mrs C Bounds

Mrs S Broadfoot

Mrs T Chivers

Ms J Duffy

Mrs C Eastman

Ms K Edwards

Mrs K Gunton

Mrs J Hargreaves

Mrs S Heath

Mrs L Howse

Mrs K John

Mrs V McKerrow

Mrs S Morris

Mrs S Morris

Mrs D Southern

Mrs J Wadsworth 

Mrs T Ward

Mid-day Supervisory Assistants

Mrs C Bounds

Mrs S Broadfoot

Mrs J Donnelly

Mrs C Eastman   

Ms K Edwards

Mrs K Gough

Mrs S Heath

Mrs K John

Mrs B Kavanagh

Mrs V McKerrow

Mrs S Morris

Mrs S Morris

Ms C Vaughan

Mrs T Ward

Miss S Wickson

Ms E Wilson

Mrs C Young      

 

Caretaking

Mr L Sawyer

 

Handy Person

Mr P Stokes